Mikrobeton, epoksi yerine birçok farklı projede avantajlı olarak kullanılabilir. Zemin kaplama çalışmalarında, epoksi ve Mikrobeton karşılaştırmasını aşağıdaki tablo yardımıyla yaparak projeniz için en uygun zemin kaplamasını seçebilirsiniz.

Mikrobeton İsveç Know How’ı ile Istanbulda Nea Yapı Kimyasalları tarafından üretilirler. NEA bir Türk-İtalyan ortaklığıdır ve Türkiye’deki ilk ve tek Mikrobeton® üreticisi NEA Yapı Kimyasallarıdır.

nea-web-gorseli

EPOKSİ Zemin Kaplamaları MİKROBETON®
Epoksi 2.8-3.0 mm arası kalınlıkta uygulanabilir; bozuk yüzeylerde kum ile reçineyi farklı oranlarda karıştırıp çok sağlıklı olmayan dolgularla “çözüm” olduğu düşünülebilir. Fakat iyi sonuç vermeyecektir. Mikrobeton, 4-15 mm arası kalınlıkta uygulanabilir; epoksiye göre daha kalın bir dolguya ihtiyaç duyulduğunda Flooropal Repair Mortar veya Flooropal M Base ile ekonomik ama sağlam dolgu yapma imkanı sağlar. 3 mm üzerindeki ihtiyaçlar içinde sağlam ve hızlı bir çözümdür.
Epoksi yüksek VOC (volatile organic content) malzeme uygulandığında atmosfere organik – ve zararlı – uçucu maddeler salar ve bu nedenle epoksi çevreci zemin kaplaması değildir. Mikrobeton, VOC free herhangi bir organik madde salınımı yok ve toksik madde içermeyen doğayla dost bir malzemedir.
Epoksi zemin kaplamaları, plastik, doğal olmayan bir görünümdedir. Doğal bir zemin görüntüsü sağlar ve günümüz mimari yaklaşımlarının çoğuyla uyum sağlar.
Epoksi çok katmanlı bir uygulama gerektirir; her katman arasında kuruması ve yüzeyin tekrar uygulanama yapılabilir hale gelmesini beklemek gerekir; bir ekip ile 1000 m² bir alan 5 günde kaplanabilir. Bu nedenle epoksi kaplamaların proje süresi uzundur. Mikrobeton’un Astar üzerine tek kat uygulanması yeterlidir; bir ekip 1000 m² alanı neredeyse 1 günde kaplayabiliyor; 3 saat sonra üzerinde yürünebilir sertliğe gelmekte. Proje uygulama süresini kısaltır ve diğer çalışmalara hızla başlanması için zemin hazır hale gelir.
Epoksi malzeme ile kaplanan zeminler homojen bir ton ve parlak renkler elde etme imkanı sağlar. Mikrobeton’da eenk sayısı sınırlıdır ve görüntü harelidir.
Epoksi, çevre dostu değildir! Mikrobeton, çevre dostudur! Leeds Sertifikası için puan toplama imkanı sağlar.
Epoksi, bakteri tutmaması nedeniyle hijyenik, asitlere ve çoğu kimyasala dayanıklı, leke tutmayan bir zemin kaplamasıdır. Sıvıları emiyor, asit dışındaki kimyasallara dayanıklı, leke tutuyor (ama harelenme nedeniyle az gösteriyor)
Epoksi zemin kaplamaları sınırlı esnekliğe sahiptir. Flooropal M Soft ve M Flex ile esneklik gerektiren uygulamalar için uygun çözümü sağlar. Esnek olmaması gereken zeminler için esnekliği bulunmayan diğer mikrobeton ürünleri kullanılır.
Epoksinin zemine iyi yapışması için uygun altyapı veya ilave işlem gerektirir. Mikrobeton’un seramik ve metallerde dahil farklı zeminlerde yapışma ve tutunması çok yüksektir. Bu nedenle ilave işlem süresi ve maliyet gerektirmeden çoğu yüzeye uygulanabilir.
Epoksi ile kaplanan zeminler altyapıdan gelen neme dayanıklı değildir, zamanla zeminden kopabilir. Altyapıdan gelebilecek nemden etkilenmez. Bu tip sorunların olduğu ve olabileceği durumlarda epoksiye göre tekrar tekrar onarım maliyetini ortadan kaldırır.

 

Mikrobeton uygulama aşamalarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

 

Referanslarımızdan örneklere ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Uygulama aşamaları için lütfen tıklayınız.

Daha detaylı bilgi, malzeme ve/veya uygulama teklifi almak için lütfen tıklayınız.